View

1–9 / 17 sonuç gösteriliyor

ACI (DELİ) BAL 460 gr

 0,00

Deli Bal Nedir?

Deli bal, arıların Ormangülü (Komar – Rhododendron) bitkisinin çiçeklerinden elde ettiği bir bal çeşididir. Komar balı adıyla da bilinir. Arı, bu balı ”Azelea Pontica Luteum” ve ”Rhodedonderon Ponticum L.” bitkilerinden topladığı özden yapar. Azelea Pontica Luteum çiçeğinin rengi sarı, Rhodedonderon Ponticum L. çiçeğinin rengi ise kırmızıdır. Bu bal halk arasında “bal tutması” şeklinde anılan zehirlenmeye sebep olabilmektedir. Bu özelliği nedeniyle deli bal halk arasında “tutan bal” ya da “acı bal” isimleriyle de anılmaktadır.

Aslında deli bal, dünyanın en iyi bal türü olarak gösterilir. Çok az yenildiğinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Bu özelliği ile ülkemizde de tercih edilen bir bal türüdür. Rengi kahverengidir. Acımsı ve buruk bir tadı vardır. Deli bal halk arasında mide ağrısı, şeker, bağırsak rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi şikayetleri tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Avrupa’da ise doktor kontrolünde tansiyon düşürücü olarak kullanılmaktadır.

Genellikle 1 çay kaşığından fazla tüketilmemesi tavsiye edilir. Eğer bu miktardan fazla tüketilirse, içeriğindeki “grayanotoksin” maddesi nedeniyle zehirlenmelere neden olabilmektedir.  Deli bal zehirlenmesinin en önemli belirtileri; kalp ritmi bozukluğu, boğazda yanma, deride ve gözde kızarma, bulantı, kusma, ağız ve burunda kaşınma, tükürükte artış, bulanık görme veya geçici körlük, baş ağrısı ve dönmesi, ishal, tansiyon düşüklüğü, bilinç kaybıdır. Bu belirtiler genellikle bal tüketildikten 1-1,5 saat sonra ortaya çıkar. Eğer belirtiler hafif seyrediyorsa, herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan 24 saat içerisinde kendiliğinden geçer. Zehirlenme sonrası tıbbi müdahale yapılmazsa ölüm vakaları yaşanabilmektedir. Son yıllardaki deli bal zehirlenmelerinin çoğunluğu ne yazık ki ülkemizde görülmektedir. Bu bal kaynatıldıktan ya da uzun süre bekletildikten sonra tüketilirse zehir etkisi yok olu

NOT: çocuklara kesinlikle verilmemelidir.

ACI (DELİ) BAL850 gr

 0,00

DELİ BAL Deli Bal Hakkında Genel Bilgiler Doğu ve orta Karadeniz bölgesine has bir baldır. Bu bölgede doğal ortamda yetişen ?Dağ Gülü? isimli bitkinin nektarından üretilir. Eski zamanlardan beri bilinmekte olan bir bal çeşididir ve o zamanlarda kimyasal silah olarak ta kullanılmıştır. Acımsı buruk bir lezzeti vardır. Düzce Gölyaka ilçesi kardüz yaylası eteklerinde 1800 rakımda yetişen kumar çiçeği balı doğal bir ortamda çalışan arılar sayesinde tüketicilerimize ulaştırılmaktadır. Deli Bal? ın Yararları (Faydaları) DİKKAT:!!!! 1 Çay kaşığı aşılmamalıdır. ? Deli Bal çok az tüketilmek şartıyla sinir bozukluklarına iyi gelir. ? Deli Bal şeker hastalarına da iyi gelmektedir. ? Mide ve Bağırsak problemlerine de iyi gelir Deli Bal. ? Deli Bal yüksek tansiyon şikâyeti olanlar içinde faydalıdır. Antrapoz hepatit B menepoz Deli Bal?ın Zararları Fazla tüketimi halinde, Baş dönmesi, sersemlik, sarhoşluk, ishal yapabileceği gibi, Çok yüksek oranda tüketiminde tükürükte artış, nabız düşmesi, kan basıncının düşmesine neden olarak zehirlenme yapabilir, hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Zehirlenme Balı yedikten hemen sonra ya da birkaç saat sonrada belirti gösterebilir. Özellikle yaşlılar ve çocuklar için daha da tehlikeli olabilir. Deli Bal?ın Kullanımı Deli bal Çok az miktarda kullanılmalıdır. 1 çay kaşığını aşmayınız. DELİ BAL IN FAYDALARI DİKKAT ! ÖNEMLİ UYARI: GÜNDE 1 ÇAY KAŞIĞINDAN FAZLA TÜKETİLMEMELİDİR. Ağrı ve sancıların giderir, Ameliyat yaralarını erken kapatır Damar sertliğini ve Damar tıkanıklığını yok eder, Erken teşhiste kanser hastalıklarında tedavi edicidir, Ağız yaralarını iyileştirir, Cilt bozukluğunu ve Cilt lekelerini giderir, Cinsel gücü artırır, Akciğer hastalıklarını iyileştirir, Bademcik iltihabını yok eder, Bağırsak düzensizliklerini ve iltihabını giderir, Büyüme ve gelişmeyi hızlandırır,boyu uzatır Beyin hastalıklarının iyileştirir, Felç ve sinir hastalıklarını giderir, Gelişimi hızlandırır, Hazmı kolaylaştırır, Hafızayı güçlendirir, Kalp damar hastalıklarını tedavi eder, Kanı temizler, Kasları güçlendirir ve Kemikleri kuvvetlendirir, Kısırlığı giderir, Mide ülseri bağırsak hastalıklarında tedavi edicidir, Saç dökülmesini önler, Sarılık, hepatit B,C, hastalıklarında tedavi edicidir, Öksürüğü ,astım hastalığını tedavi eder, Prostatı önler, Sedef hastalığını tedavi eder ÖNEMLİ NOT : DELİ BAL ÇOCUKLARA KESİNLİKLE VERİLMEMELİDİR..